אם עולים מעט צפונה לאזור טוסקנה, מוצאים גם שם מנות המשתמשות בלחם ישן והפכו לקלאסיקות בפני עצמן, כמו הגרסה האיטלקית לפטוש הלוא היא הפנצנלה, Panzanella, אותו סלט טרי המלווה בקרעי לחם קלויים עם שמן זית. דוד שושן, יד שנייה מאופה: מה עושים האיטלקים עם לחם יבש?, כתבה באתר עיתון "הארץ" מיום 28 בדצמבר 2020
סלט הפנצנלה נולד בפירנצה ככל הנראה בסביבות המאה ה-16, והוא מנצל שאריות לחם טוסקני ישן שמושרה במעט מים ולאחר מכן נסחט היטב ומעורבב עם חומץ וירקות חיים. מי שמכיר פנצנלה ודאי מכיר אותה בגרסתה המודרנית שמבוססת על עגבניות, אבל העגבנייה נכנסה רק לסלט כ-300 שנה מאוחר יותר. יוגב ירוס, סלט פנצנלה של יוגב ירוס, כתבה באתר "mako" מיום 21 בינואר 2018