"היא הניפה שני מפרשי־קדמה – מפרש סמוך עילי קדמי וחלוץ; התרנים הקדמי והראשי נשאו כל אחד מפרש תחתי, עילי, עלעילי ועליון, והתורן האחורי שלושה מפרשים." (נורדהוף והול, המרד על הבאונטי, פרק שני)
"אחאב, שהתהלך על הסיפון בפסיעות צליעה מהירות, פקד להעלות את המפרשים העיליים והעלעיליים, ולמתוח כל מפרש־עֵזר." (הרמן מלוויל, מובי דיק. מאנגלית: אהרן אמיר)
המפרש נקרא על שמו של התורן הנושא אותו. באוניות מפרשים התורן בנוי מכמה קטעים, הנקראים לפי סדרם: תורן תחתי, תורן עילי, תורן עלעילי ותורן עליון.
אוניות מפרשים מלחמתיות מלאות מעטה הניפו על כל אחד משלושת תורניהן מפרש עילי ומפרש עלעילי גדולים. באוניות סוחר מלאות־מעטה, שצוותן היה קטן יותר, חילקו את המפרש העילי ואת המפרש העלעילי לשניים: מפרש עילי ראשון ושני ומפרש עלעילי ראשון (lower topgallant) ושני (upper topgallant) כדי שאפשר יהיה לטפל בהם בקלות.