”היינץ קפרליק מעורר סביבו שדה מגנטי: בהקריב קפרליק את ידו השמאלית לאיזה מצפן – מתחיל חצו להתנודד, והוא סוטה ממצבו הנורמלי.“ ("דאר היום", 22 ביוני 1932, באתר עיתונות יהודית היסטורית)
בים משתמשים בשני סוגי מצפנים: מצפן מגנטי, שסימן הצפון שלו מצביע לכיוון הצפון המגנטי, ומצפן ג'יירו, שסימן הצפון שלו מצביע לכיוון הצפון האמיתי.
"ואם ייפגעו המצפנים שעל יד גלגל ההגה <ממכת ברק>,[1] הרי אותו גורל ישיג גם את כל האחרים בכל מקום בספינה, אפילו יימצא התחתון שבהם משוקע לתוך השִדרון." (הרמן מלוויל, מובי דיק. פרק 124)
”כן יוכל לקחת עמו כלי המראה צפונה (קאמפאס) וגם עשישית מצורף לזה אשר יוכל לדלק בה ולכבות כפי רצונו וחפצו.“ ("הלבנון", 27 באוקטובר 1875, באתר עיתונות יהודית היסטורית)
”וילפת ארחות דרכו מן הברכה הפנימית טאנגיאַניק, ויפן ללכת תמיד ע"י המחט הצפוני (קאָמפאס), ופניו מועדות ימה.“ ("הצפירה", 21 במאי 1878, באתר עיתונות יהודית היסטורית)
”ויורדי הים באניות אשר יעברו ארחות ימים לללכת בדרכיהם ע"פ נטיית מחט המאגנעטי (קאמפאס) המורה להם דרך לכל רוחות העולם [...].“ ("הצפירה", 26 במאי 1885, באתר עיתונות יהודית היסטורית)
”במאות האחרונות חשבו כי גם מחט אבן השואבת במכונה הידועה המראה לצד צפון (קאָמפאַס) [...].“ ("המליץ", 22 ביולי 1887, באתר עיתונות יהודית היסטורית)