"כל מעלה ומעלה מכובשת באבנים טובות ומרגליות והם לבנות ירקרקות ואדמדמות, ויש בהם כזכוכית טובה קריסטאלי." (ילקוט שמעוני על אסתר/רמז תתרמו)
”ואז הסבא עשה סימן לסבתא והיא בטח הבינה והלכה והביאה צלוחית של קריסטל ופתחה את החבילה מהנייר ולקחה כל זית ושמה בצלוחית הקריסטל והחזיקה אותה בשתי ידיים והלכה עם זה אל החדר-ספרים איפה שהסבא לומד והחביאה את זה בין הספרים.“ (הזיקית והזמיר, מאת בנימין תמוז, בפרויקט בן יהודה)