”רכונה שעות על שעות אל תינוקה לא ידעה במה הבחינה, לפי שאין בידה שיטה של תצפית, ולפי שאינה מאמינה לעיניה, ואינה מעיזה להודות בתצפיות העדינות שלה.“ (הילד במשפחה, מאת יאנוש קורצ'אק, תרגום: צבי ארד, בפרויקט בן יהודה)
”התחלתי בתיאורי מן השמיים, נאמן לתורת נקודות־התצפית שלי. ראשית כול תצפית כללית על המתחָם, צילום אווירי, מאיזו נקודה גבוהה, בשכנות לציפורים.“ (השגחה פרטית, מאת אלישע פורת, בפרויקט בן יהודה)