מחידושי אליעזר בן־יהודה.. אשתו של בן־יהודה, חמדה, הציגה את המילה בידיעה בעיתון "הצבי": "ושמחו, נגנו ורננו לזכרון החג הזה, וחנכיה של זהב נוצצת ומזהרת היתה תלויה באמצע הסלון הגדול והגבוה ובה דלקו חמש נרות".
במאמרו "להרחבת השפה" יצא משה ליב ליליינבלום נגד החידוש: "היום תאמרו להם 'חנוכיה' למנורה של שמונה נרות ויקבלו (אם גם אין שום ענין למנורה עם השרש 'חנך', ובשם זה נוכל לקרוא גם את 'הסובבת' שהילדים משחקים בה בחנוכה); מחר תאמרו להם 'פורימיה' להעוגה המשולשת שאוכלים בפורים, וביום השלישי תאמרו להם 'שבעותיות' לתפיני החלב והגבינה של חג השבועות."